חורף חמים ובריא בעזרת הרפואה הסינית

עם הגעתה של סופת "אלפיס" לישראל, זה בדיוק הזמן להכין את גופנו ונפשנו לקראתה! רוצים לדעת איך? המשיכו לקרוא >>

הרפואה הסינית מצדדת בגישה לפיה בני האדם בריאים יותר כאשר מתקיימת הרמוניה בין גופם, נפשם וסביבתם.


"סביבתם" כוללת את עונות השנה, והחורף, בו אנו נמצאים כעת, נחשב לעונה קרה, לחה, פחות פעילה ויותר מאתגרת. התכונות הללו מעודדות אותנו להסתגר בבית, לנוח ולשמר את האנרגיה שלנו במהלכו, כך שנהיה מוכנים להתעוררות והתחדשות באביב.

החורף הוא עונת ההצטננויות והשפעת, כאשר בשנתיים האחרונות "זכינו כבונוס" גם לנגיף הקורונה. לכן אנחנו מתמקדים יותר בבריאות שלנו, ומחפשים דרכים לשמור עליה – כולנו יודעים שעדיף לא להגיע חלילה לאשפוז בבית החולים בעיקר בעונה הזאת, בה הוא עמוס לעייפה. רצוי מאוד למנוע את הצרה עוד בטרם תגיע אלינו.


לפי הרפואה הסינית, מערכות הגוף השונות תלויות כולן בזרימה חלקה ומאוזנת של הצ'י – אנרגיית החיים – בתוך מערכת של ערוצים בגוף הנקראים "מרידיאנים". זרימה חופשית של הצ'י מביאה את כל הגוף, מרמת התא הבודד, דרך רמת האיבר ועד רמת הגוף והנפש במלואו – למצב של הומאוסתזיס – בו התנאים הפיזיקליים והכימיים בגוף נשמרים ברמה יציבה המאפשרת את פעילותו המיטבית, גם כאשר הסביבה החיצונית משתנה.


כדי להשיג בריאות מלאה, אם כן, עלינו להגיע למצב של איזון בין כל מערכות הגוף לבין עצמן, בין הגוף לסביבתו, ובין הגוף לנפש – כל זאת באמצעות זרימה טובה, ללא הפרעה, של הצ'י. כך נמנע ממחלות ונזכה לשינה איכותית יותר, מצברוח טוב יותר, תפקוד נשימתי טוב יותר עם ספיגת חמצן משופרת בתאי הגוף, זרימת דם תקינה לכל האיברים, או בקיצור – כל מה שמרכיב את המושג: "בריאות".


איך עושים את זה בחורף?


ברפואה הסינית, החורף נשלט ע"י אלמנט המים, הקשור לכליות, לשלפוחית השתן ולבלוטות יותרת הכליה. תפקידם של איברים אלה, בין היתר, הוא לאחסן מאגרי אנרגיית צ'י בגוף, שמקורן בכליות, כך שניתן יהיה להשתמש בהם במצבי לחץ או מחלה, לסייע בהחלמה או במניעת מחלה.


מה נאכל בחורף?


ככלל, נעדיף מזון חם ומבושל על פני ירקות טריים שנוטים לקרר את הגוף. אבל לא נוותר על חלילה ירקות! פשוט, במקום לאכול סלטים טריים – נעדיף לאכול אותם בתוך מרקים, נזידים ותבשילים חמים. נשתמש הרבה בירקות שורש ובשאר ירקות העונה, נוסיף לסיר מבחר קטניות, דגנים מלאים, ונתבל בשום, ג'ינג'ר, קינמון, פלפל אנגלי, שחור או אדום, הל, וכל שאר התבלינים המחממים. את המנטה נשאיר לקיץ...


מה לגבי שתיה? בחורף אנחנו פחות צמאים, ועדיין חשוב להזין את הגוף גם במשקאות חמים כמו חליטות תה ועוד.

<<<טיפ: ככלל אצבע, וכחלק מעקרון ההשתלבות ההרמונית שלנו בסביבתנו הטבעית, נעדיף תמיד לאכול פירות וירקות בעונתם בלבד. אז הם נמצאים בכל מקום וקלים להשגה, הם הכי טעימים, הכי מזינים, הכי יפים וגם... הכי זולים. באופן דומה, נעדיף פירות וירקות מקומיים, ונמעיט באלו המיובאים או האקזוטיים: אמנם אנחנו מתגעגעים לפעמים לפטאיה שאכלנו בטיול בתאילנד, וזה בסדר להתענג על פרי מיובא במחיר של יהלום מדי פעם, אבל בשוטף – העדיפו תמיד תוצרת מקומית: מה שגדל כאן הוא בריא יותר עבור מי שחי כאן. ככה פשוט.>>>מה עוד יחזק אותנו?


לפי הרפואה הסינית, סטרס, תסכול, וכעס לא פתור יכולים לפגוע במערכת החיסונית שלנו, ולאפשר למחוללי מחלות (פתוגנים) לחדור לגופנו. טיפולי עיסוי רפואי, אקופונקטורה או שיאצו יכולים להפחית מתחים נפשיים ובכך לחזק גם את גופנו.


בנוסף להפחתת הלחצים, באקופונקטורה, מוחדרות כמה מחטים לאורך ערוצי הצ'י (המרידיאנים), בנקודות מפתח הידועות כמחזקות את מחזור הדם והאנרגיה בגוף, ומגבשות את שכבות ההגנה החיצוניות של העור והשריר (המכונות "וויי צ'י" – wei Qi), כך שחיידקים ווירוסים לא יוכלו לחדור דרכן.


שינה מרובה – הרפואה הסינית המסורתית ממליצה ללכת לישון מוקדם ולקום מאוחר בחורף – כלומר לקצר את היום שלנו בעקבות השמש... לא תמיד מקום העבודה וסדר היום יאפשרו לנו לעשות זאת, אבל עצם המודעות לכך תגרום לנו לפרגן לעצמנו כמה שעות שינה נוספות מדי פעם.


טיפול ברפואה הסינית אצלנו בקליניקה:

לאחרונה צרפנו לקליניקה מטפלת מומחית ברפואה הסינית - אינסה שולומוב.

אינסה משלבת בטיפוליה שיאצו, דיקור סיני, וטיפול בכוסות רוח, הנותנים מענה למגוון בעיות וכאבים, לרבות כאבים אורתופדיים, כאבי מחזור, ועוד.


אז אתם מוזמנים להגיע אלינו לטיפול ברפואה הסינית (בקשו לקבל טיפול אצל אינסה!) - רק אל תשכחו להתלבש היטב, ואל תתביישו להוציא מהארון גם את הצעיף, הכובע והכפפות שנשארו שם ממזמן. ושיהיה לכולנו חורף חמים ובריא.