עיסוי רפואי וטיפול בגלי הלם לדורבן

דורבן הוא שם עממי לתופעה שנקראת בליטת עצם העקב. הסיבה שהיא נקראת כך, קשורה כנראה לזיז הגרמי שכמו בולט מקדמת עצם העקב, ומדמה איכות של קוץ הדורבן. אין לזה קשר לחיה עצמה, או למידת הכאב בעקב שאנשים יכולים לחוות תחת השפעת תופעה זאת.


למעשה, רבים מהאנשים יכולים לקבל על עצמם חוויה של דורבן בעקב, גם בלי לחוות כאבים בעקב. (אנשים כאלה לא יכירו בכלל מילות חיפוש כמו מדרסים לדורבן בכֶף הרגל, טיפול בדורבן בכף בגלי הלם, מתיחות, עיסוי רפואי, טיפול בגלי הלם לדורבן, וכו')במקרה כזה, ייתכן שהם ייבחרו גם לא לטפל בתופעה, במידה והם בכלל יידעו עליה - מצילום רנטגן אקראי לאזור, כזה או אחר - וכד'. 

עכשיו, הסיבה שדורבן בעקב, יכול למעשה ליצור כאב בעקב, נובעת מכמה סיבות. ראשית כל, אם יש כאב בעקב כתוצאה מדורבן בעקב, אז סביר שיש מידה מסוימת של דלקתיות, שאחראית לכאב (בעקב).


הדלקתיות בעצם מסמלת שחיקה או הפעלת יתר של אחת הרצועות בכף הרגל, והכאב מסמל שזה כך. (מתיחות או עיסוי רפואי לעתים יכולים להקל על המתח שהופעל באזור.) כך שעומס נוסף על כף הרגל, בדמות תנועה על הרגליים - כמו הליכה, ריצה או פשוט עמידה - יכולה להוסיף כאב, שמסמל שיש דלקתיות, וכן הלאה. כמו מעגל שכזה. כך שאם יש דלקתיות, סביר שיש כאב. והכאב, כאמור, הוא רק סימן לכך שיש משהו לשים לב אליו. מדרסים (לדורבן) לכף הרגל, הם אלה שיכולים לסייע לפרק ולפזר באופן טבעי מיטיב יותר את המתח על גבי כף הרגל כך שהכאב והדלקתיות יכול לרדת.


אין באמת במה לטפל אם אין כאב בעקב, כי אין דלקתיות, משמע שהרצועות מסתדרות בצורה נהדרת בעת זאת. במידה ויש כאב ברגל, ישנם מספר טיפולים שניתן ללכת אליהם כדי לקבל מענה. הראשונים מביניהם, שמורים לקטגוריית הטיפולים השמרניים (כמו מדרסים לדורבן בכף הרגל, מתיחות, עיסוי רפואי ואף טיפול בגלי הלם לדורבן), או העצמוניים - שיש שיגידו עליהם שהם טבעיים יותר. זאת בניגוד לטיפולים שהולכים אליהם כמוצא אחרון - כמו ניתוחים או טיפול תרופתי. 


הטיפולים השמרניים כוללים מדרסים (לדורבן) לכף הרגל, המותאמים לתמיכה בתופעות הדורבן - כמו לדוגמה פיזור המתח, עומס ולחץ על כף הרגל בצורה שתומכת את המקרה שכרגע יצר את הדורבן, ותומכת את המבנה של כף הרגל לבריאות וסדר ארגוני פנימי תומך, כך שמדרסים (לדורבן) לכף הרגל יכולים לתמוך במקרה זה. משמעות הטיפול בעזרת מדרס היא לאפשר ולתמוך את מבנה כף הרגל, מה שיכול להיתמך גם על ידי טיפול פיזיותרפיסטי, אשר יש בו מתיחות, עיסויי רפואי, ועוד. מתיחות או עיסויי רפואי יכולים לתמוך בשחרור מתח באזור, ויכולים לתמוך בריפוי הכאב.  וכמוצא אחרון - לפחות לקטגוריית הטיפולים השמרניים זה הטיפול בגלי הלם, למקרי דורבן ותופעתיו. הטיפול בגלי הלם מוכח בחלק מהמחקרים שהתבצעו כאפקטיבי, ועם זאת מומחים ממליצים לפגוש בו כמוצא אחרון אם כל שאר האמצעים לא עבדו.