פיזיותרפיה -שיקום מפציעות ספורט

עודכן ב: 25 אוג 2019

פציעות ספורט

כאשר אנו שומעים על מישהו ש"רק נפצע" במהלך אימון או במהלך פעילות ספורט או על מישהו שעבר ניתוח אנחנו לא תמיד לוקחים בחשבון את תהליך השיקום ותקופת ההחלמה שאותה הוא יעבור גם אם הניתוח הצליח או אם הפציעות בשלבי החלמה. פציעות ספורט קרות בעניין של רגע שבו הספורטאי לא מרוכז מספיק או עייף מידיי וכאן פציעת ספורט עלולה להיות חמורה ויכולה גם להיגמר בניתוח.

התאוששות מניתוח ומפציעה לוקחת לפעמים מספר חודשים ולעיתים אף שנים. ניתוחים הם אמנם הכרחיים ומשפרים את חיינו, אך צריך להבין כי כל תהליך פולשני מכניס את הגוף למצב של מצוקה ודורש ממנו להתמודד עם השפעות שונות וכאבים בכל הגוף.

כדי להחלים מהר ולחזור לאיכות חיים טובה נדרש חוסן גופני מסוים לפני ואחרי ניתוח על מנת לאפשר לגוף להתמודד ולשקם את עצמו בצורה אופטימלית ביותר.

ישנם פרמטרים שונים המשפיעים על תקופת השיקום אשר הינם אינדיבידואלים לכל אחד לפי מאפייני הגוף והנפש שלו. כל אדם שעובר פציעה או ניתוח, במיוחד ניתוח אורתופדי זקוק לטיפולי פיזיותרפיה בכדי לחזור לתפקוד. השיקום מתבצע ע"י פיזיותרפיסט ספורט והוא מסייע בעזרת תרגילים ממוקדים לחולה לחזור לניידות מהירה ולשיקום מהיר.

הפיזיותרפיה נחשבת חלק בלתי נפרד מתהליך השיקום הגופני מניתוח או פציעה. המטרה של טיפולי השיקום גם להקל על הכאב ע"י שימוש בקומפרסים, ספורט וטיפולים משלימים כמו עיסוי רפואי, רפלקסולוגיה, דיקור מערבי, כירופרקטיקה הטיפולים המשלימים תורמים לגוף חוזק הם משפיעים על המערכת החיסונית ומחזקים אותה הם מקלים על כאבים ומאפשרים לעבוד עם השרירים טוב יותר וביעילות רבה.