דורבן - טיפול בגלי הלם משולב בעיסוי רפואי

"דורבן" הוא שם עממי לתופעה של בליטת עצם העקב לכיוון אצבעות כף הרגל. הסיבה שהיא נקראת כך, קשורה לזיז הגרמי הבולט, שמדמה קוץ של דורבן. בכתבה כאבים בכף הרגל - איך מאבחנים בדורבן, הסברנו מהו דורבן וכיצד מאבחנים אותו. בכתבה זו נתמקד בדרכי הטיפול בדורבן אצלנו בקליניקה.


המטופלים הפונים אלינו בשל דורבן, שאובחן אצלם באמצעות צילום רנטגן, מגיעים כשהם סובלים מכאבים בעקב, המצביעים על כך שנוצרה אצלם דלקת ברצועה החיתולית הכפית. המצב הדלקתי מעיד על שחיקה, או הפעלת יתר, של הרצועה, כך שכל עומס על כף הרגל, בדמות תנועה על הרגליים - הליכה, ריצה או פשוט עמידה - יכול להחמיר את הכאב. כך נוצר המעגל המתסכל של הכאב. כיום מניחים כי בליטת העצם עצמה אינה מהווה את הסיבה לכאב, אלא הדלקתיות בלבד.


טיפול בדורבן בכף הרגל יכול להתבצע בדרכים שונות. הרפואה המערבית הקונבנציונלית בדרך כלל מתייחסת בצורה נקודתית, ונותנת מענה לסימפטומים בלבד על ידי משככי כאבים או הזרקת

קורטיקוסטרואידים, שהם חומרים בעלי פעילות חזקה נוגדת דלקת. טיפול כזה הוא יעיל להפגת הכאב, אך יש לנקוט במשנה זהירות עמו, שכן הוא עלול לגרום לתופעות לוואי קשות במקרה של שימוש יתר, כגון עליה בלחץ הדם, עליה במשקל ועוד.