top of page

כיצד טיפול בכאבים יאפשר לך לחזור לתפקוד ?

עודכן: לפני יום 1
קל ותחושה של אי נוחות ועד לייסורים מוחלטים.

כאב פיזי יכול להיות מסווג ככאב חריף או ככאב כרוני. כאב חריף הוא כאב שמזוהה על ידי הופעתו הפתאומית, בעקבות פציעה ספציפית או מחלה והוא יהיה מוגבל לזמן המצאות הגורמים להופעתו. לכאב מסוג זה יש תפקיד ביולוגי שמונע מהאדם פגיעה חמורה, לדוגמא הכאב שנחוש כאשר ננסה לגעת באש עם הידיים שלנו, הוא זה שימנע מאיתנו להמשיך ולגעת באש ובגללו נמשוך את היד במהירות אינסטינקטיבית לאחור.

לעומת הכאב החריף, הכאב הכרוני הוא ללא מגבלת זמן ויכול להמשך זמן רב לאחר שמקור הכאב טופל ונרפא. כאב כרוני נשאר עם האדם גם לאחר שמקור הכאב, כלומר הפציעה או המחלה נעלמו.מכאן שניתן להבין כי לכאב כרוני אין כל תפקיד ביולוגי ולכן, הוא נחשב כמחלה בפני עצמו.

טיפול בכאבים, הוא הפתרון להימצאו


תם של כאבים כרונים המשבשים לאדם את היכולת לתפקד באופן מיטבי. כאן עולה השאלה, מה הוא טיפול בכאבים, איזה סוגי טיפול בכאבים קיימים והאם הטיפול בכאבים הוא אפקטיבי בכל מצב?.

את התשובות ניתן למצא במחקר שנערך בית הספר לרפואה ופרמקולוגיה, באוניברסיטה במערב אוסטרליה, שמשתייכת לבית החולים המלכותי 'פרת'. החוקרים הציגו את הטענה כי טיפול בכאב כרוני אינו פשוט. לרוב הכאב יהיה עקשן ולא ייעלם או ייחלש בטיפול באמצעות משככי כאבים קונבנציונליים, לדוגמא השימוש בתרופות אנטי דלקתיות לא סטרואידיות (NSAIDs).

התמודדות עם כאבים כרוניים היא מנת חלקם של יותר משלושים אחוז מהאוכלוסייה בארץ ישראל, זאת על פי דיווח של קופת חולים כללית. הטיפול בכאבים אלה אינו יעלים אותם לחלוטין, אך ישנן דרכים להקל על כאבים אלה ואת הדרכים האלה ניתן למצא בעולם של הטיפולים המשלימים שמציעים אנשי פרא רפואה שמתמחים בטיפול בכאב.

קליניקות לטיפול בכאב מציעות למטופלים שלהם טיפולים שונים ומגוונים כמו, דיקור סיני, רפלקסולוגיה, ביופידבק, טיפול בגלי הלם, עיסוי רפואי ועוד. טיפולים אלה נמצאו על פי עדויות של מטופלים לאורך השנים, כטיפולים שמקלים על הכאב באופן משמעותי. למעשה, ישנם אנשים הסובלים מאבים כרוניים, או כאלה הסובלים מכאבים שאינם כרוניים אך מפריעים לאורך זמן (לדוגמא, כאב בעקבות דורבן ברגל), שיעידו כי ללא קבלת טיפול משלים להפחתת הכאב, חייהם היו בלי נסבלים.

נמצא כי טיפולים משלימים לכאבים מאפשר לאדם לחזור ולהניע את הגפיים, להזיז את גופו, להתכופף, לשבת או לבצע כל פעולה יום יומית. פעולות שאנשים אינם סובלים מכאבים לא מכירים וככל הנראה לא יצליחו להבין את הצורך בהקלה על כאבים אלה באמצעות טיפול ממוקד בכאב.

נכון, טיפול בכאב באמצעות טיפולים קונבנציונליים או באמצעות טיפולים משלימים לא תמיד יעלימו את הכאב מחיינו באופן מוחלט, אך אין ספק שהם יכולים לעזור לאדם בהקלה על הכאב ולאפשר חזרה לחיים מוגבלים פחות בתנועה בעקבות אותם כאבים.

שאתם הולכים לחפש הקלה לכאבים שלכם, תבדקו איזה מסוגי הטיפולים בכאב עולם הרפואה המשלימה מציע לכם ותבחרו את הטיפול בכאב שאתם מרגישים בו הכי בנוח. כי הרי ככלות הכל, לשכב על מיטתו של מטפל בעודך סובל מכאבים זאת חוויה שלעיתים היא בעצמה מגבירה את הכאב, אין צורך להוסיף גם טיפול שאינו מתאים לכם. לדוגמא, אם אתם מפחדים


ממחטים באופן חריג (טריפנופוביה), הרי שדיקור סיני הוא לא הטיפול עבורכם.

בקלינקה לטיפול בכאב של נגב, ממליצים למטופל מגוון טיפולים ומתאימים לאדם את הטיפול הנכון לו הן מבחינת סוג הכאב שאיתו הוא מתמודד והן מבחינת אופיו של האדם. כי ככלות הכל, בנגב- קליניקה לטיפול בכאב אנחנו מטפלים באדם תחילה ורק לאחר מכן בכאב.

המחקרים עליהם מתבסס המאמר

Saorsa, J. with Phillips, R. 2019. Like Any Other Woman: The Lived Experience of Gynaecological Cancer. Pp. 157–159. Cardiff: Cardiff University Press. DOI: https://doi.org/10.18573/book2.z. License: CC-BY-NC-ND 4.0SCHUG, S. A., STANNARD, K. J., Fitridge, R., & Thompson, M. (2011). Treatment of Neuropathic Pain. In Mechanisms of Vascular Disease: A Re


ference Book for Vascular Specialists (pp. 401


–422). University of Adelaide Press. hComments


bottom of page