top of page

תסמונת עובדי ההייטק

עודכן: 13 ביולי 2023

כולנו חולמים להיות "יוניקורן", אבל כשאנחנו עובדים ימים ולילות מול המסכים, כנראה שעוד הרבה לפני ה"אקזיט" המיוחל – נתחיל כבר לסבול מכאבים בצוואר.ואפילו לא חייבים להיות הייטקיסטים...


הגוף שלנו לא נועד לשבת שמונה שעות או יותר (או הרבה יותר) מול מסך, אבל בעידן המודרני רבים מאיתנו עובדים בסביבה שדורשת בדיוק את זה. אז בין אם אתם יושבים בתוך קיוביקל של חברת הייטק, מאחורי שולחן מהגוני במשרד עורכי-דין, או מול כל מסך בכל עבודה אחרת – גם אם עדיין לא כואב לכם בצוואר – זאת כנראה רק שאלה של זמן.


אורח החיים המודרני פוגע לנו בצוואר, וגורם לכאבים ולנזקים חמורים לטווח הארוך. רוב האנשים מתעלמים מכאבי הצוואר ברגע שהם מחליטים שזה קשור למסך שהם דבוקים אליו. לעתים קרובות הם יגידו, "אני פשוט אשתמש בטלפון שלי פחות השבוע או אצא לחופשה מהמשרד, אני אהיה בסדר בעוד כמה ימים". למרבה הצער, ברגע שמרגישים כאב, המשמעות היא שכפי הנראה כבר התחיל אצלנו תהליך של ניוון בדיסקים שבין חוליות עמוד השדרה הצווארי.


איך מתרחשת הפגיעה?


כאשר הצוואר נוטה מטה במשך זמן רב במהלך היום כדי להסתכל במסכי הטלפון, המחשב, או מסכים אלקטרוניים אחרים, המנח הטבעי של הצוואר משתנה, והזווית הלא טבעית שלו גורמת ללחץ על השרירים והעצבים. התוצאה המיידית תורגש בצוואר ואפילו לאורך היד (כתוצאה מלחץ של עצב), ובהמשך עלולה להיווצר גם דלקת פרקים של עמוד השדרה, או בעיית דיסק לאורך הגב.

וזה עוד לא הכל... כאבי הצוואר לא מגיעים לבד – לעתים קרובות הם גם מביאים איתם "חברים":


מי הגיע למסיבה? – תסמינים הקשורים לכאבי צוואר


כאבי ראש - כאשר החוליות העליונות של עמוד השדרה אינן מיושרות, עלולה להיות לכך השפעה על זרימת הדם למוח, על ניקוז הנוזל המוחי, ועל תפקוד המוח, וליצור כאבי ראש ולעתים אף מיגרנה כרונית. זו הסיבה לכך שכ-75% מחולי המיגרנה חווים כאבי צוואר לפני או במהלך המיגרנה.


כאבים בגב העליון - כאשר הצוואר נוטה קדימה, שרירי הגב העליון נדרשים למאמץ-יתר כדי לפצות על ירידת התמיכה של השלד, מה שעלול לגרום לכאב בין השכמות.


קהות ועקצוצים בזרועות או בכפות הידיים - עצבים מכווצים יכולים להשפיע מהכתף ועד קצות האצבעות: קהות ועקצוצים בזרועות ובכפות הידיים יכולים להיות מיוחסים ללחץ המגיע מחוליות הצוואר.


 

 

מניעה וטיפול


המניעה מתחילה במודעות של האדם. אפשר למנוע ולהקטין חלק מהנזקים, לפני שהם יהיו חמורים יותר בטווח הרחוק:


שימרו על יציבה נכונה, והציבו את מסכי המחשב במשרד בגובה העיניים.


בישיבה ממושכת מול המחשב, דאגו לעשות הפסקות אחת לשעה, והניעו בעדינות את הצוואר לצדדים, למעלה ולמטה.


כשכואב – עיסוי, קומפרסים קרים או חמים, קחו מנוחה או תרגלו תנועה עדינה – היו קשובים לגופכם!


הקפידו על טיפולי מניעה ותחזוקה של עיסוי רפואי בשרירי הצוואר והגב לפחות אחת לחודש.אסטרטגיית מניעה לטווח הארוך:

  • הקפידו על פעילות גופנית, בדגש על תרגילים לחיזוק שרירי הגב והכתפיים, מתיחות עדינות ותרגילי גמישות באזור הצוואר והגב.

  • במידה ואתם סובלים מעודף משקל, הביאו את גופכם למשקל תקין באמצעות תזונה מאוזנת ופעילות גופנית סדירה המותאמת לגילכם ולמצבכם הגופני.

  • אם אתם מעשנים – הפסיקו עוד היום. מעבר לשאר נזקיו המרובים – העישון פוגם גם במבנה העצם, ומעכב תהליכי ריפוי טבעיים של הגוף.

  • נסו לצמצם את גורמי המתח בחייכם. עדיף לעבוד קצת פחות ולהרוויח פחות כסף – בשביל להרוויח הרבה יותר בריאות גופנית ונפשית בטווח הארוך ולהנות מאיכות חיים גם בגיל מבוגר.


מתי יש צורך לפנות לטיפול רפואי בשל כאבים בצוואר? לעתים נדירות, כאבים בצוואר יכולים להעיד על מצב חירום רפואי. פנו מייד לקבלת טיפול רפואי בקרות אחד האירועים הבאים: · כאב צוואר שהתפתח לאחר תאונה; · כאב צוואר הכרוך גם בתחושת נימול או דגדוג בידיים, בכתפיים או ברגליים; · לכאב הצוואר נלווים סחרחורת, כאב ראש, בחילה או הקאה; · לכאב הצוואר נלווית חולשה או אובדן קואורדינציה ברגליים או בידיים; · כאב הצוואר כרוך גם בהתקשות שלו; · לכאב הצוואר נילווה אובדן שליטה בסוגרים; · הכאב מתלווה לחום, רעידות, או אובדן משקל בלתי-מוסבר; · כאב הצוואר נשאר אותו הדבר במנוחה ובתנועה; · כאב הצוואר לא מגיב לתרופות נוגדות כאב שרכשתם ללא מרשם.


אבל אם כאב הצוואר שלכם איננו מצריך פניית חירום לעזרה רפואית, או אם פניתם לרופא והוא שלל מצב רפואי אקוטי – נהדר! קודם כל, אלה חדשות טובות, כי אין לכם קטסטרופה. ושנית – אלה חדשות נהדרות, כי יש לכם מה לעשות -


וזה הזמן להגיע אלינו!


ראשית, אנחנו נשחרר את השרירים התפוסים שלכם באזור הגב והצוואר הכואב באמצעות עיסוי רפואי, כך שתחושו הקלה מיידית. על הדרך גם נזרים שפע דם טרי עם חמצן לאזור הכואב, שיעזור בריפוי עצמוני של הגוף בדלקות קטנות מקומיות שייתכן שנוצרו שם, ותורמות לכאב.


שנית, אנחנו נכין ביחד איתכם תוכנית תחזוקה, ונדריך אותכם כיצד להמשיך ולהתנהל על מנת שתשמרו על הצוואר שלכם (ועל כל שאר הגוף, כמובן) בריא וחזק לעוד שנים ארוכות וטובות – גם אם אתם חיים מול מסכים.


רוצים לשמוע עוד?Comentarios


bottom of page